Celebrarea Zilei Bucovinei la Cernăuți
Am avut deosebita plăcere și onoarea de a participa la sărbătoarea Zilei Bucovinei, organizată în cadrul Societății „Mihai Eminescu” din Cernăuți.
Copiii Corului „Speranța” ai Liceului „Liderul” Ion Neculce Boian păstrează cu drag valorile naționale moștenite de la strămoșii noștri și au celebrat această zi importantă cu demnitate, emoție și curaj.
În straie populare, purtând în suflet mândria de a fi români bucovineni, copiii au interpretat cu sensibilitate și dăruire următoarele piese:
„Sânt din Bucovina” – solistă Melissa Toma
„Drag mii neamul românesc” – Corul „Speranța”
„Bucovină, raiul meu” – solist Alexandru Matei ВІДЕО
Adresăm sincere mulțumiri Doamnei Felicia Nichita-Toma pentru invitație și pentru susținerea constantă a culturii, limbii și tradițiilor românești.

